Co je operativní leasing

Co je operativní leasing

Operativní leasing. Slyšíte o něm všude. Je vidět všude. Co je operativní leasing? Operativní leasing je dlouhodobý pronájem vozu. Někdo může operativní leasing vnímat i jako dlouhodobou půjčovnu vozu. Vozidlo tedy nesplácíte jako u klasického leasingu nebo úvěru, ale pouze si ho pronajímáte. Výhodou operativního leasingu je znatelně nižší měsíční platba než u klasického leasingu. Velkou výhodou je, že po ukončení operativního leasingu Vám odpadá nepříjemná starost s prodejem vozu. Vozidlo pouze vrátíte poskytovateli operativního leasingu.

Co je operativní leasing?

Operativní leasing je dnes asi jeden z nejrychlejších a nejbezstarostnějších způsobů, jak jezdit v novém autě. Operativní leasing je dnes takový velmi moderní způsob užívání vozidla. Vozidlo si víceméně díky operativnímu leasingu zapůjčíte na určitou dobu s předpokladem daného nájezdu kilometrů. Následně pouze platíte uvedenou částku a po uplynutí sjednané doby vozidlo vrátíte.  Dnes je operativní leasing dostupný nejen pro firmy, ale také pro živnostníky a soukromé osoby. Dokonce se dnes objevují i nabídky operativního leasingu, kde nemusíte dokazovat příjem, ale stačí Vám pouze občanka a řidičský průkaz.

Co ovlivňuje výši platby operativního leasingu?

Samozřejmě vedle pořizovací ceny vozidla jsou hlavními parametry doba nájmu a celkový počet najetých kilometrů za dobu operativního leasingu. Následně cenu operativního leasingu ovlivňuje výše spoluúčasti na havarijním pojištění a služby nabízené v rámci operativního leasingu.

Co obsahuje platba operativního leasingu?

U standardních nabídek platba za operativní leasing obsahuje pronájem vozidla a jeho běžnou amortizaci, povinné ručení, silniční daň, havarijní pojištění se spoluúčastí od 1% do 10%. Některé z nabídek ve splátce obsahují i předepsané servisní prohlídky výrobcem. Takzvané FULLSERVIS nabídky obsahují vedle servisních prohlídek i zimní a letní pneumatiky a jejich přezutí a uskladnění. Někteří poskytovatelé nabídek operativního leasingu nabízí v rámci platby i dálniční známku.

Jaké vozy jsou k dispozici na operativní leasing?

Dnes jsou k dispozici na operativní leasing víceméně všechny značky vozů vč. těch prémiových. Není výjimkou, že se mezi akčními nabídkami operativního leasingu objeví vedle značek jako je BMW, LAND ROVER, VOLVO nebo Mercedes-Benz i nabídky značek Porsche nebo Maserati.

Rodinné, manažerské i malé vozy

Na operativní leasing dnes můžete mít vedle manažerských vozů jako je např. VW Passat, Škoda Octavia nebo Ford Mondeo i rodinné vozy jako je VW Touran nebo Ford Tourneo, tak i malé vozy do města jako jsou Škoda CityGO, Kia Rio nebo Hyudai i10. 

SUV i terénní pick-upy

Díky stále rostoucí poptávce nepřekvapí v nabídkách operativního leasingu nepřeberné množství SUV jako jsou Škoda Kodiaq, Škoda Karoq nebo VW Tiguan či Peugeot 3008. Nově se do popředí zájmu dostávají i terénní pickupy jako je FORD RANGER nebo FIAT FULLBACK.

Operativní leasing i na užitkové vozy

Co operativní leasing na užitkové vozy? I zde je nabídka velmi široká. Operativní leasing na užitkové vozy nabízí zejména značky FORD, FIAT nebo PEUGEOT.

Operativní leasing i pro elektromobily

Díky rostoucí popularitě elektromobility se objevují nabídky operativního leasingu na elektro vozy. Nabídky jsou jak na vozy TESLA, tak i BMW nebo VOLSKWAGEN.

Jak dlouho trvá vyřídit operativní leasing

U modelových kalkulací operativního leasingu se předpokládá, že vůz po vaší objednávce půjde do výroby. Tzn. že doba výroby vozidla může být u některých značek a konfigurací i 12 měsíců. Standardně jsou vozy dodávány do 3 měsíců od objednání. Pokud na vůz spěcháte, vyplatí se vybírat ze skladových vozů. U skladových vozů můžete jezdit již do 2 dnů. Standardně ale schvalovací proces trvá cca. týden.

Pro koho je určen operativní leasing?

Operativní leasing je dnes dostupný jak samozřejmě pro velké tak i malé firmy a živnostníky. Velká část nabídek je určena i pro soukromé osoby s doložitelným příjmem, ale jsou k dispozici i nabídky, kde nemusíte dokladovat příjem a ani není problémem zápis v registrech.

Vyplatí se operativní leasing?

Pokud auto používáte běžným způsobem a je běžnou součástí Vašeho života, tak se Vám operativní leasing vyplatí. Cena nájmu je víceméně srovnatelná s cenou ztráty ceny vozidla. U některých akčních nabídek je i výrazně nižší. A odpadávají Vám starosti s prodejem vozu a administrativou s tím spojenou. Operativní leasing se Vám dle našeho názoru vyplatí, když ročně najedete mezi 20 - 35 tisíci kilometry a vůz měníte po dvou až třech letech.

Je možné předčasně ukončit operativní leasing?

Většinu smluv operativního leasingu je možné ukončit, ale počítejte s možnými sankcemi. Veškeré podmínky si vždy předem zjistěte od poskytovatele operativního leasingu.

Jaká je optimální konfigurace operativního leasingu?

Dle našeho názoru je optimální a ekonomicky nejefektivnější nastavení operativního leasingu pro standardní ježdění 20.000 km rok v kombinaci s dobou nájmu 24 nebo 36 měsíců se servisními prohlídkami v ceně vozu. Optimální je i nastavit si výši spoluúčasti havarijního pojištění min. na 5% ideálně na 1%. Rozdíl v měsíční splátce je v řádek deseti až sto korun a v případě pojistné události se vám mnohonásobně vrátí.

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné
Souhlasím se vším
 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné