Dlouhodobý pronájem auta

Dlouhodobý pronájem auta

Co je to dlouhodobý pronájem auta? Jak se liší dlouhodobý pronájem vozu (operativní leasing) od úvěru, nebo půjčení auta?

Co je dlouhodobý pronájem auta?

Dlouhodobý pronájem vozu, je půjčení auta na dobu obvykle delší než 1 měsíc. V podstatě synonymem pro dlouhodobý pronájem vozu, je termín operativní leasing. Ačkoliv operativním leasingem se obvykle myslí doba pronájmu delší než několik měsíců, rozdíl se v posledních letech naprosto smazal tím, že se na českém trhu objevilo množství společností, které poskytují operativní leasing už od několika měsíců, nebo dokonce bez omezení doby pronájmu.

Je tedy dlouhodobý pronájem operativní leasing?

Obecně platí, že operativní leasing je formou dlouhodobého pronájmu, kde je smlouva uzavřena na dobu určitou. Operativní leasing je finanční produkt a ačkoliv se nejedná o půjčku, jeho poskytnutí vždy provází nějaká forma schvalování (pronajímatel vozu si chce být jistý, že nájemce bude schopný nájem vozu pravidelně platit). Proto se u operativního leasingu vždy uzavírá smlouva, která především určuje cenu pronájmu, informace o voze, limit kilometrů, který mžete za rok s vozem ujet a také délku pronájmu, na kterou je smlouva sjednána. Obecný pojem dlouhodobý pronájem pak představuje pronájem formou smlouvy uzavřené jak na dobu určitou, tak na dobu neurčitou. Pro dlouhodobý pronájem na dobu neurčitou, se pak postupně vžívá termín flexibilní pronájem, nebo flexibilní operativní leasing.

Co je to flexibilní operativní leasing?

Flexibilní operativní leasing, představuje moderní formu operativního leasingu, který je napůl cesty mezi klasickým operákem a dlouhodobým pronájmem bez závazku. Pronájem vozu je pak sjednán na dobu neurčitou. Flexibilní operativní leasing bývá obvykle o něco dražší než běžný operativní leasing na dobu určitou a to jak v měsíční splátce, tak v dalších poplatcích (např. startovací, nebo ukončovací poplatek). Pronajímatel vozu totiž vstupuje do většího rizika, že koupí vůz, který nemusí být celou dobu pronajatý.

Jak se liší dlouhodobý pronájem od dalších firem vlastnictví vozu?

Dlouhodobý pronájem, operativní leasing, nebo flexibilní operativní leasing, jsou vše alternativy k vlastnictví vozu. Zákazník (nájemce) vůz nekupuje, pouze si ho pronajímá. Po skončení nájemní smlouvy (operativního leasingu) vůz vrátí a může si zase vybrat jiný. Nemusí se starat o prodej vozu a stejně tak ani hodnota vozu nevstupuje do účetnictví a to ani jako majetek, ani jako závazek (jako v případě financování půjčkou). Pořízení vozu na úvěr je oproti tomu účelová půjčka na pořízení konkrétního automobilu. Za půjčku ručíte vozem. Vůz je ale od počátku ve vašem vlastnictví, vstupuje tak do účetnictví jak na straně majetku, tak ale celá půjčka vstupuje do účetnictví jako závazek vůči bance. Plátce DPH si pak mohou při pořízení odpočítat DPH na vstupu na celou hodnotu vozu.

Jak je vidět, výhodou operativního leasingu je oproti úvěru také účetní zápis. Operativní leasing nezvyšuje účetní zadlužení firmy / jednotlivce, na rozdíl od klasického úvěru.

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné
Souhlasím se vším
 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné