Do Rakouska na hory s autem na operativní leasing? Není se čeho bát!

Do Rakouska na hory s autem na operativní leasing? Není se čeho bát!

Z Prahy do rakouského Hochfichtu, to je trasa dlouhá téměř 220 kilometrů. Na jejím cíli nás čekají skvěle upravené, široké sjezdovky a výborné jídlo. Pokoj v penzionu máme již zarezervovaný, v předsíni leží nachystané lyže, zbývá vyřešit, čím se do Rakouska dopravíme. Rozhodli jsme se vyrazit novým autem, které jsme si pořídili na operativní leasing.

Jak se vlastně cestuje s autem na operativní leasing? Existují nějaké zvláštní předpisy nebo omezení? A co dělat, pokud máme v zahraničí nehodu? Zeptali jsme se Světlany Dufalové, fleet manažerky z Hyundai Praha Domanský.

 

Mám-li auto na operativní leasing, potom nejsem technickém průkazu uveden já, nýbrž leasingová společnost, která mi vůz poskytla. Dokáži přesto při silniční kontrole v zahraničí prokázat, že vůz řídím legálně?

Dokážete, v driver setu, který je součásti dokladů předaných klientovi společně s vozidlem, najdete veškeré potřebné dokumenty. Driver set obsahuje mimo jiné seznamy servisů, pneuservisů, asistenční kartičku i plnou moc, která vás opravňuje k používání vozidla. Plná moc je vyhotovena také v angličtině, takže nehrozí problémy ani v zahraničí.

Měsíční splátka mého operativního leasingu zahrnuje také havarijní pojištění. Vztahuje se pojistka také na nehody v zahraničí? Jak je to se spoluúčastí?

Ano, pojištění se vztahuje i na nehody v zahraničí. Pojistka funguje stejně jako na území ČR, spoluúčast na pojistné události zůstává stejná.

Vztahují se asistenční služby, které mám v ceně operativního leasingu i na pomoc v zahraničí? Doveze mi poskytovatel operativního leasingu náhradní vozidlo i za hranice?

Ano vztahují. Pokud je v pojistce zahrnuté náhradní vozidlo, tak ano.

Co dělat při poruše v zahraničí? Smím dát auto pořízené na operativní leasing opravit v zahraničním servisu? Nebo musí být odtaženo zpět do ČR?

V první řadě kontaktujte poskytovatele vozu, tedy leasingovou společnost. V driver setu najdete číslo na servisní hot line, která je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Operátoři vám poradí, kde vůz v zahraničí opravit, případně zajistí náhradní vozidlo.

Můj operativní leasing zahrnuje také servisní služby. Platí to i pro opravy v zahraničí? Kdo zaplatí opravu vozu mimo ČR?

Opět platí, že při poruše, či nehodě je vždy potřeba jako první kontaktovat poskytovatele operativního leasingu. Získáte tak rychlou pomoc a vyhnete se nechtěnému porušení smlouvy a zbytečným nákladům. Pokud máte ve splátce vašeho vozu zahrnuty servisní služby a dohodnete se s operátorem na opravě v zahraničí, potom za servis neplatíte ani v tomto případě.

Na cestě do hor se chceme za volantem střídat. Musím nahlásit poskytovateli operativního leasingu další řidiče? Kdo všechno smí řídit vůz pořízený na operativní leasing, aby zůstaly zachovány podmínky pojištění a nebyla poručena smlouva?

Vůz smí kromě vás řídit vaši nejbližší rodinný příslušníci (osoba blízká). Pokud se bude jednat o krátkodobé střídání, nemusíte se bát porušení smlouvy. Pokud chcete auto půjčit na dobu delší než pět dnů, je potřeba to ohlásit poskytovateli operativního leasingu.

Dostanu k autu na operativní leasing také dálniční známku nebo si jí musím koupit sám?

Pokud zvolíte nabídku zahrnující servisní služby tzv. „Full service“ má auto již při předání nalepenou českou dálniční známku, v ostatních případech je třeba si ji dokoupit.

Smím na auto pořízené na operativní leasing namontovat příslušenství jako třeba nosiče a „rakev“ na lyže? Musím montáž příslušenství oznámit poskytovateli?

Ano, smíte. Pokud nebudete zasahovat do konstrukce vozidla, není třeba poskytovatele informovat. Třeba u montáže tažného zařízení je ale již souhlas poskytovatele potřeba, jinak riskujete porušení smlouvy.

Co mám dělat, pokud mi auto v zahraničí ukradnout, nebo pokud mi ho poškodí vandal?

V první řadě kontaktujte poskytovatele, operátoři na servisní lince vám pomohou celou situaci vyřešit.

Dostanu k autu na operativní leasing zimní pneumatiky? Jsou v ceně splátky?

Ano, standardně jsou. Počet zimních či letních pneumatik, které získáte, se odvíjí od nájezdu kilometrů dohodnutého ve smlouvě.

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné
Souhlasím se vším
 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné