V čem nedělat chyby, když uzavíráte smlouvu na operativní leasing

V čem nedělat chyby, když uzavíráte smlouvu na operativní leasing

Kupovat nové auto, to není, jako když jdete pro rohlíky. Začíná to listováním v katalozích, následují návštěvy autosalonů a diskuze s kamarády u piva nad tím, co vybrat. Jestli už ale víte, co chcete, a váš nový auťák se na vás směje zpoza showroomu, už stačí jen podepsat smlouvu na operativní leasing. Poradíme, jak na to.

  1. Mějte připravené doklady

Pokud nejste v registru dlužníků, pak pro podpis leasingové smlouvy na operativní leasing stačí dva doklady: doklad totožnosti a doklad o příjmu za poslední tři měsíce. U prémiových značek je třeba výpis z účtu. 

  1. Jaká je doba splácení

Kolik za operativní leasing zaplatíte, závisí na společnosti a na typu vozidla. Do celkové sumy se nerozpočítává celá pořizovací hodnota vozu, ale jenom rozdíl mezi částkou, za kterou leasingová společnost auto pořídila, a tabulkovou cenou, za kterou ho prodá, až s ním po sjednané době přestanete jezdit. Vliv na výši měsíční splátky má ale i celková doba nájmu. Na trhu jsou nabídky pronájmu nejčastěji na dobu 12 až 60 měsíců.

  1. Kolik můžete ročně najet kilometrů

Svou roli hraje také počet najetých kilometrů. Leasingové společnosti totiž klientům stanovují povolený nájezd – ve většině případů jde o 60 000 kilometrů za tři roky, některé společnosti ale nabízejí i levnější variantu s nižším nájezdem. Pokud povolený nájezd překročíte, budete muset kilometry doplatit. Cena za kilometr záleží na konkrétním poskytovateli, většinou jde o částku v rozmezí od jedné do dvou korun.

  1. Co všechno je součástí splátek

Měsíční splátky u operáku zpravidla zahrnují povinné ručení i havarijní pojištění, což je velká úleva. Navíc finanční společnosti dokáží s pojišťovnami vyjednat výhodné podmínky, na které jednotlivec nedokáže dosáhnout. Havarijní pojištění se obvykle sjednává se spoluúčastí přibližně pět procent a minimálně pět tisíc korun. Drobné opravy na vozidle tedy hradíte sami. Součástí splátek je také náhradní vozidlo, záleží ale vždy na konkrétních podmínkách smlouvy.

Především řidičky ocení to, že ve splátkách mohou být i servisní služby, odpadají tak starosti s údržbou auta. Jejich rozsah záleží na tom, co si sjednáte s leasingovou společností a co platíte v měsíčním nájmu. Chcete-li si připlatit a mít auto bez starostí, rozhodně investujte do balíčku se službami, můžete mít ale i auto bez nich.

  1. Kdo může řídit auto

Ve smlouvě je také uvedeno, kdo může řídit vámi pronajaté auto. Většinou ho můžete řídit vy a rodinní příslušníci. Chcete-li přidat někoho dalšího, je třeba před podpisem smlouvy zažádat o povolení pro další řidiče. A teď už jen přejeme šťastnou cestu!

 

Kdy přijde na řadu splátkový kalendář?

První splátku zaplatíte hned při uzavření smlouvy, další splátky mívají splatnost k 1. dni následujícího měsíce.

 

Co obsahují balíčky služeb?

Je to už zmíněný servis auta, v rámci zvoleného balíčku služeb nemusíte případně hradit ani náklady na běžné opotřebení a stejně ani zimní pneumatiky ani jejich přezutí a ani připojištění skel. Každopádně platí, že s autem budete jezdit do autorizovaného servisu dané značky. Není třeba navštěvovat stále stejný, ovšem opravám u souseda v garáži byste s operákem měli dát navždy sbohem.

Jak budete moci zacházet se svým autem, to se odvíjí od podmínek smlouvy, proto se při zřizování operáku o všem informujte.

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné
Souhlasím se vším
 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné